Deklaracja na podatek od nieruchomości
Kogo dotyczy
Podatnikami podatku od nieruchomości są osoby prawne, jednostki organizacyjne, w tym spółki, nieposiadające osobowości prawnej będące: właścicielami lub posiadaczami samoistnymi gruntów i obiektów budowlanych, użytkownikami wieczystymi gruntów oraz posiadaczami nieruchomości lub ich części albo obiektów budowlanych lub ich części stanowiących własność Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego, stanowiących własność Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego. Jeżeli grunt stanowi współwłasność lub znajduje się w posiadaniu osób fizycznych oraz osób prawnych, jednostek organizacyjnych, w tym spółek, nieposiadających osobowości prawnej - osoby fizyczne składają deklarację na podatek od nieruchomości oraz opłacają podatek na zasadach obowiązujących osoby prawne.
Czas realizacji
Osoby prawne, jednostki organizacyjne, w tym spółki, nieposiadające osobowości prawnej, jednostki organizacyjne Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasów Państwowych , jednostki organizacyjne Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa są obowiązane złożyć organowi podatkowemu deklarację w sprawie podatku od nieruchomości, sporządzoną na formularzu według ustalonego wzoru, w terminie 14 dni od dnia zaistnienia okoliczności uzasadniających powstanie albo wygaśnięcie obowiązku w podatku od nieruchomości lub o zaistnieniu zmian. Podatek obliczony w deklaracji jest podatkiem, który w podanej przez podatnika wysokości powinien być zapłacony. W przypadku braku deklaracji organ podatkowy określi w drodze decyzji wysokość podatku od nieruchomości.
Wymagane dokumenty
Formularz stanowiący załącznik do Uchwały nr XIX/143/2015 Rady Miasta Marki z dnia 18 listopada 2015 roku w sprawie określenia wzorów deklaracji i informacji na podatek od nieruchomości, podatek rolny i podatek leśny (Dz. Urz. Woj. z 2015 r., poz. 9957).
Opłaty
Bez opłat.
Tryb odwoławczy
Odwołanie od decyzji wnosi się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Warszawie, za pośrednictwem Burmistrza Miasta Marki, w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji stronie. Odwołanie powinno zawierać zarzuty przeciw decyzji, określać istotę żądania i zakres żądania będącego przedmiotem odwołania oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.
Podstawa prawna
Art. 1, 2, 3, 4, 5, 6, 6a ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2018r., poz. 1445 z późn. zm.), art. 21§1 pkt 1, art. 254 §4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800 z późn. zm.).